Hlavní navigace

Jak na veřejné zakázky

Český stát denně vyhlašuje zakázky v průměrné výši jedné miliardy korun. Přinášíme rady a tipy, jak z něj udělat jednoho z vašich lukrativních zákazníků.
13. 5. 2013

Sdílet

Klíčový je monitoring veřejných zakázek

Chcete-li získat stát coby svého nového klienta, klíčové je mít přehled, jaké služby či výrobky aktuálně poptává. V dnešní době existuje několik nástrojů, které podnikatelům usnadňují zdlouhavé a mnohdy nepřehledné vyhledávání aktuálních tendrů prostřednictvím Věstníku veřejných zakázek. Některé služby dokonce nabízejí strukturovaný přehled veřejných zakázek dle jednotlivých odvětví, např. deník GovDaily takový souhrn přináší jako přílohu k předplatnému zdarma.

Účast ve výběrovém řízení

Jakmile objevíte vhodnou zakázku, pečlivě si pročtěte zadávací dokumentaci. Mnohdy se setkávám s názory uchazečů, že účast ve výběrovém řízení je velmi administrativně a časově náročná. Důležité je se v problematice zorientovat – jakmile víte, jak na to, dá se spousta času ušetřit rutinními postupy. Zpočátku je ale určitě vhodné využít externího administrátora, který má nezbytné know-how tvrdí Kristýna Tlustošová, specialista na veřejné zakázky ve společnosti eNovation. Důležité je, aby se podnikatel v rámci podávání své nabídky držel Zákona č. 137/2006 Sb., o veřejných zakázkách a postupoval dle požadavků zadavatele uveřejněných v Zadávací dokumentaci, shrnuje základy Kristýna Tlustošová.

Dle Kristýny Tlustošové podnikatelé v rámci přípravy nabídek nejvíce chybují v oblasti prokázání splnění kvalifikačních předpokladů požadovaných v zadávací dokumentaci.

Na co si dát tedy v tomto případě pozor:

  1. Doklady k prokázání základních kvalifikačních předpokladů a výpis z obchodního rejstříku nesmějí být starší než 90 dnů ke dni ukončení lhůty pro podání nabídek.
  2. Všechny dokumenty dokládající kvalifikační předpoklady musí být předloženy v českém jazyce. Pokud tomu tak není, je nutné připojit úředně přeložené překlady do českého jazyka. Ve slovenském jazyce však tyto překlady přikládat nemusíte.
  3. Pokud nesplňujete všechny stanovené kvalifikační předpoklady, můžete využít subdodavatele, který vám chybějící kvalifikaci pomůže prokázat. Nezapomeňte však do nabídky vložit výpis z obchodního rejstříku subdodavatele a čestné prohlášení, že se nejedná o dodavatele vedeného v rejstříku osob se zákazem plnění veřejných zakázek.
  4. V případě, že se dva uchazeči rozhodnou podat společnou nabídku, musí každý z nich prokázat základní kvalifikační předpoklady a výpis z obchodního rejstříku. Další kvalifikační předpoklady pak dokládají společně.
  5. Novinkou, kterou přinesla novela zákona o veřejných zakázkách z roku 2012, je, že součástí nabídky musí být doložen seznam statutárních zástupců, kteří byli v posledních třech letech v pracovněprávním či funkčním poměru u zadavatele, dále seznam vlastníků akcií, jejichž souhrnná jmenovitá hodnota přesáhne 10% základního kapitálu a čestné prohlášení, že uchazeč neuzavře zakázanou dohodu dle zákona č. 143/2001 Sb.,, o ochraně hospodářské soutěže.
  6. Při přípravě prohlášení, referenčních listů, životopisů a dalších dokumentů se vždy držte požadavků v zadávací dokumentaci.

Další rady a tipy, jak se stát úspěšných uchazečem o veřejnou zakázku a na co si dát při přípravě nabídek pozor, vám prozradí Kristýna Tlustošová a další specialisté na tuto problematiku dne 23. května 2013 v Praze na odborném semináři Český stát jako váš zákazník – jak na veřejné zakázky. Více informací a registraci naleznete na www.enforum.cz 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).